Matresa & mysiga stopp i Örebro län

Innehåller reklamlänkar

Hej på er kära läsare!
Helgen bjöd på både firande och flanerande. Först middag hos kära svärsonen – trevligt, gott och sådär härligt avslappnat. På söndagen var det dags för årets höjdpunkt: Matresan i Örebro län! Vårt län är kanske inte stort, men nog lyckas de klämma in över 100 utställare som öppnar upp gårdar, lador och kök för nyfikna som oss. Och det finns allt – från fika och mat till loppisar, inredning och blomsterprakt.

Jag och P bestämde oss för att satsa på nya ställen den här gången. Första stoppet blev hos Lisa, ni vet hon som startade Bruket i Kumla. Nu driver hon en lada fylld med gamla möbler, egna tavlor och massor av spännande detaljer. Utanför stod Camilla och trollade fram vackra buketter – jag hade lätt kunnat fylla bilen!

Sedan bar det av till Sött och Salt, där Lena bjöd på så mycket gott att man nästan ville flytta in i hennes cateringkök. Och med tanke på folkmassan var vi långt ifrån ensamma om den tanken. Ett tips: behöver ni hjälp med mat till fest – kolla in henne!

Cicci Nord by C, som ni kanske minns att jag skrev om när hon i somras hade sin popup butik i Vadstena, var också på plats hos Sött och Salt. Är ni nyfikna på hennes sortiment, kan ni kika in i hennes webshop här

Den supersnygga vasen hittar ni bland annat här

Snygga duken med paisley mönster finns, just nu på kampanj, så den kostar under 400 kr här

Vi smet också in en sväng på Egastronomi. Där har vi varit förr, men det går liksom inte att köra förbi – atmosfären suger tag direkt.

Sista stoppet blev Gillberga gård. Oj, så fint! En gammal lada fylld av både trädgårds- och inredningsdrömmar, plus ett orangeri där man kunde fika och bara njuta. Dit kommer jag definitivt tillbaka.

Fyra stopp blev det i år, och med tanke på att det finns över hundra (!) gäller det verkligen att planera. Smidigt nog kan man klicka i på deras hemsida vad man är intresserad av och få en färdig rutt. Så smart – och så kul! En riktigt bra utflyktsdag i Örebro län.

Var ni på matresan, vilka utställare besökte ni, och vilka skulle ni vilja besöka?

Har ni något liknande där ni bor?

Kram på er

Helena

What do you think?

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

No Comments Yet.